Leki popularne: Ilustrowana historia

Bardziej dokładnym tytułem tej książki może być Krótka historyjka z 21 zastrzeżonymi lekami popularnymi w Wielkiej Brytanii, 1600-2005 . Rzeczywisty, zwięzły tytuł obiecuje potencjalnym czytelnikom zasięg nieco więcej ziemi niż jakakolwiek książka mogłaby dostarczyć na tak niewielu stronach . Jednak książka dostarcza dziesiątki ilustracji, wiele w pełnym kolorze, pokazujących reklamy, produkty i efemerydy marketingowe. Tych trzech autorów książki należy pochwalić za zsumowanie tych krótkich historii, które koncentrują się na biografiach twórców leków, zmieniających się recepturach produktów i różnych ilustracjach. Styl każdej monografii jest zrelaksowany i rozmowny, posypany reklamą, poezją doggerelową chwalącą lub potępiającą leki i zabawnymi anegdotami. Nie można pominąć prawdziwej służby autorów w dostarczaniu recept dla tych poprzedników dzisiejszych leków dostępnych bez recepty.
Istnieją jednak poważne przeszkody dla czytelników w Stanach Zjednoczonych. Chociaż nasz własny rynek leków bez recepty wywodzi się głównie z brytyjskich korzeni, terminologia stosowana do opisywania tych leków ewoluowała osobno w każdym kraju. Z tego powodu czytelnicy w Stanach Zjednoczonych potrzebują krótkiego podkładu do przetłumaczenia żargonu, który jest używany w tej książce. W żargonie Stanów Zjednoczonych nostrum było tajnym lekarstwem wątpliwej kompozycji; w żargonie brytyjskim nostrum było lekarstwem stworzonym przez chemika (farmaceutę) na konkretną skargę klienta, którą często należy przyjmować w pojedynczej dawce bezpośrednio w sklepie. W Wielkiej Brytanii leki opatentowane były zastrzeżonymi lekami, które otrzymywały rządowy list patentowy i których producenci zadeklarowali swoje składniki. W Stanach Zjednoczonych lek opatentowany był terminem ogólnym dla wszelkich zastrzeżonych leków o tajnej treści. Na szczęście autorzy zazwyczaj używają określenia lek prawny , który jest mniej więcej równoważny w obu krajach i jest używany do opisania farmaceutyki o nazwie handlowej, która jest na sprzedaż bez recepty. Dla czytelników, którzy chcą poznać popularne lekarstwa w Stanach Zjednoczonych, klasyczna książka Jamesa Harveya Younga, The Toadstool Millionaires: A Social History of Patent Medicines in America before Federal Regulation (Princeton, NJ: Princeton University Press, 1961), wciąż jest świetne miejsce do rozpoczęcia.
Twórcy popularnych leków wykonują dobrą robotę zakładając resztę książki. Opisano różne rodzaje brytyjskich leków, a także znaczenie podatków, reklamy i National Health Service. Kolejne 21 rozdziałów poświęconych konkretnym lekom to przydatna sprawa: lista dalszych lektur, w tym artykuły na temat każdego leku; glosariusz terminów; opisowa lista składników używanych w lekach; tabele przeliczeniowe dla wag, miar i walut; i pełny indeks.
Reklama dla Carter s Little Liver Pills, Circa 1900. Z Wellcome Library w Londynie.

Historie leków są sercem tej książki. Lekarstwa obejmują niektóre z najbardziej znanych – pigułki Beechama, pigułki na wątrobę Cartera, roślinę mleczną Dalby ego, roślinny związek Lydii E. Pinkham, różowe pigułki dr. Williama dla bladych ludzi i panią Syrop Kojący Winslowa – plus kilka innych mniejszej sławy, takich jak Woodward s Gripe Water i Zam-Buk. Autorzy dobrze prezentują ciągłe zapotrzebowanie społeczeństwa na masę tabletek, proszków, maści i syropów do leczenia wielu dolegliwości. Zwłaszcza przed ustawą o ubezpieczeniach społecznych z 1911 r. Ubodzy w Wielkiej Brytanii nie mogli pozwolić sobie na konsultacje z lekarzami i zostali pociągnięci do pewnych roszczeń twórców leków zastrzeżonych.
Większość wad popularnych leków wynika z decyzji, które mogły zostać wydane przez wydawcę, a nie autorów. Po pierwsze, mimo że książka jest wykonana w formie papierowej w rozmiarze i wiązaniu, jej strony są zaprojektowane tak, jak książka z kawowym dekorem. Jest ustawiony w prostym kroju pisma bezszeryfowego, który wygląda elegancko, ale jest trudny do odczytania, szczególnie w sekcjach drukowanych brązowym atramentem. Po drugie, ilustracje są wstawiane głównie w celach dekoracyjnych, a więc kilka z nich ma opisowe napisy. Czytelnicy mają pozostawić własne powiązania z tekstem i wyciągnąć własne wnioski – wstyd, biorąc pod uwagę wykazaną ekspertyzę autorów.
Ogólnie rzecz biorąc, pozytywne aspekty leków popularnych znacznie przewyższają te niedociągnięcia. Książka jest wspaniałym wstępem do fascynującego tematu.
Gregory J. Higby, Ph.D.
Amerykański Instytut Historii Farmacji, Madison, WI 53705
org
[patrz też: nerw promieniowy, splot lędźwiowy, nexbau ]