Psychoanaliza i medycyna narracyjna

Powstająca interdyscyplinarna dziedzina medycyny narracyjnej skorzystała w ostatnich latach z uwagi mediów i formalnego wsparcia instytucjonalnego. Psychoanaliza i medycyna narracyjna to zbiór najnowszych badań w tej dziedzinie prowadzonych przez profesorów literatury i humanistyki, a także przez praktykujących lekarzy, psychoterapeutów i pacjentów – z niektórymi autorami posiadającymi listy uwierzytelniające w kilku obozach. To, co jest wyjątkowe w tym tomie, jak podkreśla dr Peter Rudnytsky w swoim doskonałym wprowadzeniu, to włączenie psychoanalizy do diady literatury-medycyny. Pierwszy rozdział, napisany przez współpra- cę Ritę Charon, jest przydatnym przeglądem ostatnich inicjatyw wprowadzających do programu nauczania przedmiotów humanistycznych kursy i kursy koncentrujące się na czytaniu i pisaniu. Zwolennicy takich reform pedagogicznych starają się przeciwdziałać wizerunkowi lekarza jako oderwanej postaci autorytetu, wiedzy lub władzy, zachęcając praktyków do rozpoznawania, absorbowania, interpretowania i poruszania się przez narracje chorób pacjentów .
Słabością większości teorii stojących za tymi reformami jest to, że pojęcie narracji ma tendencję do nadmiernego uświadamiania. Np. Neil Scheurich pisze w swoim rozdziale tej książki, że narracja daje siłę terapeutyczną praktyce medycznej i psychoanalizie oraz że jest źródłem takich istotnych wartości jak autonomia, złożoność, ciekawość i. . . cierpliwość. Niestety, taka inflacja znaczenia terminu narracja upośledza jego teoretyczną przydatność, czyni go podatnym na poważne błędy w interpretacji i może prowadzić do odrzucenia go jako nieistotnego.
Niemal wszystkie eseje z tej kolekcji potwierdzają jednak niebezpieczeństwo takich uogólnień. Kilka tytułów esejów zachęca czytelników do zdrowego impulsu do krytyki z wewnątrz i na zewnątrz pola – na przykład: To naprawdę bardziej skomplikowane niż wyobrażasz sobie: narracje o rzeczywistej i wyimaginowanej traumie (Bennett Simon), Niepewne prawdy: opór i Defiance in Narrative (autor: Schuyler Henderson) i Narrative and Beyond (autor: Geoffrey Hartman). Ta chęć zmierzenia się ze skomplikowanymi i niepewnymi prowadzi do poza , która jest domeną psychoanalizy.
Ten tom stanowi wyzwanie dla medycyny narracyjnej, aby – jak pisze Henderson w swoim rozdziale – dać przykład innym gałęziom medycyny, ucząc się doceniać bunt i analizować opór, zarówno w swoich tekstach, jak iw tych, które analizuje . Kompetencja narracyjna może być rozumiana jako obejmująca szacunek dla kontrernarientów (rachunki kwestionujące tradycyjne metody leczenia i postawy wobec choroby); ciągła autokrytycyzm; tolerancja konfliktu, sprzeczność i wiele perspektyw; i akceptacja niemożności pogodzenia odległości między lekarzem a pacjentem. Wielu autorów w tej kolekcji przekonująco argumentuje, że staranne badania literatury zwiększają zdolność lekarzy do produktywnego działania na tym niepewnym gruncie.
Podobnie jak termin narracja , termin literatura podlega pewnym szerokim nadmiernym generacjom i niektórym obronnym uzasadnieniom rzekomo oblężonych wartości.
[hasła pokrewne: półpasiec na głowie, dieta 13 dniowa jadłospis, tasiemiec szczurzy leczenie ]